The languages of the Ex-Yu Kasiopejski materijal

Hello Mile, what did you mean by the term hollow story?

An empty story, in this story or speech, is nothing meaningful and wise.

Also, the hollow story is when a clearly defined text or thought is given an answer that has nothing to do with the text or phrase type, "I do not understand what you're talking about," "I do not understand what you were going to say.

When you explain such a person or plan a better way, because some are so thoughtful they need it
to draw up, then that person is sent to Wikipedia for beginners.

It already emanates from the frame of the hollow story, goes into the stage of degrading and insulting.
This is done by people who are thoughtful, stupid and rude, people who do not have, they have to
and the basics of culture, have no respect for others because they are other people for them
faces of lower order, stupid, crushed, mutavi ...

Such persons should be avoided, not enter into discussions with them, from discussion with them
There is no use, just wasting time.

Below this discussion is the question of a man from Germany, which means that German is his mother tongue, he says he has understood what I am talking about, and that he is interested in something else.

This man is an example of how to communicate in a forum, there is a reflection of culture and a high degree
education, such a man deserves a qualitative and clear answer. He would also be somebody else

I wrote a better and better answer. He is well-educated and culturally.
Each forum should be where the respect of others is in the first place,
then a good discussion can be conducted for the benefit of all.

Kasper I'm going to write another post in this topic because yesterday I did not have time
to answer all the comments, there is one more comment, I will write it tonight
The answer, my recommendation is to read it.

That's where I end up hosting on this forum, because where "Persey" is the editor
It's not my place.

I beg you and others that you no longer post comments or questions that would be related to mine, any text on this forum, I will not give answers to these comets or questions.
This also applies to the text that I will set tonight or tomorrow, I have a lot of other obligations.

Mile

***
(Sr)

Prazna priča, u toj priči ili govoru nema ništa smisleno i pametno.

Takođe, šuplja priča je kad se na jasno definisan tekst ili misao daje odgovor koji nema veze sa tekstom ili fraza tipa ,,ne razumijem o čemu ti pričaš,, , ,, nije mi jasno šta si htjeo da kažeš.

Kad takvoj osobi objasniš ili bolje rečeni nacrtaš, jer su neki toliko umišljeni da im treba
da se nacrta, tada ta osoba sagovornika šalje na Vikipediju za početnike.

To već izlazi iz okvira šuplje priče, prelazi u fazu omalovažavanja i vrijeđanja.
To rade osobe koje su umišljene, drske i bezobrazne, osobe koje nemaju, morala
i osnove kulture, nemaju poštovanja prema drugima jer su za njih druge osobe
lica nižeg reda, glupi, zatucani, mutavi...

Takve osobe treba izbjegavati, sa njima ne ulaziti u diskusije, od diskusije sa njima
nema nikave koristi, samo bespotrebno gubljenje vremena.

Ispod te rasprave stoji pitanje čovjeka iz Njemačke, znači da mu je njemački jezik maternji jezik, on kaže da je shvatio o čemu ja pričam, i da njega interesuje nešto drugo.

Taj čovjek je primjer kako se komunicira na forumu, tu je odraz kulture i visokog stepena
odgoja, takav čovjek zaslužuje kvalitean i jasan odgovor. On bi takođe nekom drugom
napisao što bolji i kvalitetniji odgovor. On je dobro odgojen i kulturan.

Svaki forum treba da je mjesto gdje je poštovanje drugih na prvom mjestu,
tada može da se vodi kvalitetna diskusija na korist svih.

Kasper jaću da napišem još jedan post u ovoj temi jer juče nisam imao vremena
da odgovorim na sve komentare, ostao je još jedan komentar, većeras ću da napišem
odgovor, moja preporuka je da ga pročitaš.

Time završavam gostovanje na ovom forumu, jer tamo gdje je ,,Persej,, urednik
meni nije mjesto.

Molim tebe kao i druge da više ne postavljate komentare ili pitanja koja bi bila vezana za moj, bilo koji, tekst na ovom forumu, na te kometare ili pitanja neću dati odgovore.
To se odnosi i na tekst koji ću da postavim večeras ili sutra, imam puno drugih obaveza.

Mile
 
Mile20 Quote

According to you, the person who used the Serbo-Croatian language should read the translation
text from English as, Gravity is one whole information, very much
deep-seated, it's something new for me, deserves to be thoroughly studied.

Persej Quote

You can start with this: Informacija — Vikipedija, slobodna enciklopedija

Mile20 Quote

About the Universe, the energies of the Universe, Gravity, I have a lot of knowledge,
it does not fit in what I know.

Persej Quote
Well, if you know something that we don't, you can post about it in this topic.

*****

I'm a matra to know everything, I did not say that there's anything that's not known.

Also, in my opinion, neither the session nor the texts on the forum are not a measure by which I could determine that you are not aware of something.

The answer that follows is the answer to my statement, that someone knows, from the given area
and that on the basis of this knowledge I concluded that the answer in the session should be plural.

Again I repeat this comment has nothing to do with your knowledge, I'm not a benchmark
Your knowledge.

I said that even if the answer in the session is singular, it means information rather than information,
that this is something profound, the term for great knowledge, and that I need to be re-examined
or investigate where I made a mistake.

There is nothing stupid in here, it's not a bit of stupidity, it's not a benchmark to qualify me
as stupid, illiterate, and so on, that's my comment, for normal people, normal
and acceptable.

You allowed yourself to call me a fool, and that I should go to Wikipedia for beginners,
because it's what I wrote, a straightforward diet that teaches letters at school, you said everything about yourself.

***

I wrote that I have some knowledge of the Universe, energies and gravity.

I wrote this because this matter can not be presented separately, the eye is presented
separate thought is not complete, it is not connected, it is basically not clear.

In order to talk about Gravity and information, I need to make an introduction to where they go basic
data on the Universe and the Unique Field of the Universe, that is Univezum or
Cosmos.

They also need to list and describe the energy and everything else that has to do with exposure.

Then follow the examples of processes that occur within the Unique Field
Universes, which can be presented as information.

So I'm going to get samples of information from the process within the Gravitation field,
which occupies the same space as the Unified Field of the Universe, in this case
The Gravitational Field is presented separately as a separate whole exclusively
understanding of matter.

Gravitation field is a part of the Unified Field of the Universe as everything else,
Everything that makes the Unique Field of the Universe is the Universe or the Cosmos.

Here I am going to mention only two energies of the Unique Field that have to do with
exposure to information in the Gravitation field.

I will also mention the Light Beings (you call them the Cassiopaeans).
Clarification of the terms I use in my presentation.

Universe or Cosmos, I call the creation created by God.

God, a generally accepted term, it's not good for me, because it's only on this one
the planets invented a lot of gods that call God, I use the term Lord God,
to emphasize the difference between the so-called gods and the Creator God,
Also acceptable are the terms God the Absolute, the Creator of the Universe.

The Supreme, the Supreme, the Supreme name in the Serbian language, and the Higher name in Sanskrit.

I call energy by the function they perform, Energy of Life, great global
energy that covers the entire Unified Field of the Universe, and its task is to care
about living forms in the Unique Field of the Universe, it is certainly not the only task.

From the Energy of Life, the Lord God has done the Wave of Life (you call it the Cosmic Wave). His task is a living form both within matter and within energy fields.

The Wave of Life is the energy that covers the entire Unified Field of the Universe, because within the Energy of Life, it is the most powerful energy that can shape the form of life.

Also, Light Beings play a major role in everything (you call them Cassiopaeans)
I call them the Guardians of the University.

The Lord God created a special energy field or energy for them, which is on
top of the sixth level of consciousness, they also have control over the sixth level of consciousness.

They care for the Universe, as well as for the development of beings on planetary systems.
For what I am referring to them, they can influence the development of living beings, you are a concrete example.

Gravity is the Mind, the Universe Universe, it is the field within the Unique Field
Universe, it involves the entire Unique Field.

Information is a meaningful form, which has a foothold in, let's call it a database,
Fields of Gravitation.

Perhaps I have skipped something a bit, I can give an explanation later on.

***

I will now, on concrete examples, respond to the comments I have made
in the topic related to Gravity and information.

I said Gravity is all information, not one whole information, and that it is
does not fit into what I know.

It is also not disputable that the term "one information" can be used
this excludes the discussion of Gravity, if it were presented as one information,
It would be information as a sum of all information in the field of gravity.

So if one wants to study Gravity, he should deal with the study of information
as a private one.

I will now give examples of the separated information, which are an integral part of the Gravity Field.

Less everyone knows for the term "big bang", it is interpreted as the beginning of life in the Universe,
this is not information because there is no reference in the Gravity Fields database, here's why.

Big Bang is the interaction, touch, collision of the two great eneges of the Unique Field,
these energies are of different qualities, they can not be mixed into one, Interaction of these energies
is the result of the slowing down of one of these energies that turns into matter, the energy left and the energy takes control of the newly formed matter.

That is how the first matter in the Universe was created, to mention what is important, that is
non-living matter, it is only converted energy into matter, but an important role plays
the energy that has taken this matter under its control, this allows the conversion process
non-living matter in living matter.

This is one information, it has a base in the Field of gravity database.

What is the database of the Field of Gravity, the Lord God when he created the Unique
In the field, the Gravity Field was placed in it, in the Gravity Field, everything
necessary for the becoming and development of living beings as well as energy, there are all data on
Geometric structure of all elements of the periodic system in chemistry.

Other information.

Each element of the periodic system has its own geometric structure, of course
internal, these geometric shapes are stored in the Gravitation Fields database,
they are a benchmark and a basis for forming a form that meets some criteria, like
forming a basic form for activating non-living matter and translating it into living matter.

Third information.

When the non-living matter of the energy is then formed as the Energy of Life, and especially the Life of Life,
according to the matrix given by the Gravity field, they form the geometric structure in the frame
inanimate matter, they are shaped by the action of their fields, on the principle of materialization and
dematerialization, that is, they can add substance to matter or take away from
date materials.

Certainly this process takes very long.

Everything that can be seen today on our planet, which is a living form, is the creation of the Lord
God, it's created and stored in the Gravity Fields database.

No original living form was created by living beings without the difference at which level they are.

Crossing two different types is not the creation of a new type of savage, they can not.
Everything that exists in the Universe has created a single Mind, Lord God.

The last word in the creation of living matter from the innocent is the Life of Life, certainly as energy,
But this main role is Gravity, it also manages this energy, it is very
intelligent energy, contains programs in energy form, the basis of these programs is
shape geometry.

Gravitation remembers everything that happens in the Unique Field, can compile information,
determines the validity of the information, ... a billion trusts, brains, members of the human species
They do not even have the micron ability that Gravity has.

Gravity remembers events, an event is information, gravity remembers it in video
Forms, I had the opportunity to practically convince myself.

In one session, let's call it a session, I asked to go to a given place in time
7050 years back through time from the day the session was made.

There were two armies there, living people, armored weapons, the leaders of these armies are probably
they were negotiating because they were separated in front and told something.

I interrupted that review because it was not interested in me, I asked to go to another place
11540 years back, again war, terrible war, the country is beneath its feet ... all this in video form as if you are watching somewhere somewhere else.

This means that the data is stored in a video form within the Gravity Fields database.

I brought out several different information, which are stored in the Gravity field.
Certainly such information can be infinite.

Based on this, I've learned that Gravitation is all information, because it's all the information
found in the Gravitation field, so Univezum can only function.

(Sr)

Ja matram da Vi sve znate, nigdje nisam rekao da ima nešto što neznate.

Takođe, po meni, ni sesije ni tekstovi na forumu nisu mjerilo po kojem bi ja mogao da odredim da Vi nešto neznate.

Odgovor koji slijedi je odgovor na moju konstataciju, da iman neko znaje, iz date oblasti
i da sam na bazi tog znanja zaključio da bi odgovor u sesiji trebao biti množina.

Opet ponavljam taj komentar nema nikakve veze sa Vašim znanjem, ja nisam mjerilo
Vašeg znanja.

Rekao sam da i ako je odgovor u sesiji u jednini, znači informacija a ne informacije,
da je to nešto dubokoumno, termin za veliko znanje, i da treba ponovo da proučim
ili istražim gdje sam napravio propust.

Tu nema ništa glupo, nije nikakvo lupanje gluposti, nije mjerilo da me Ti kvalifikuješ
kao glupog, nepismenog i slično, to je moj komentar, za normalne ljude, normalan
i prihvatljiv.

Ti si sebi dozvolio da me nazoveš glupanom, i da treba da idem na Vikipediju za početnike,
jer je to što sam napisao, ravno dijetu koje uči slova u školi, time si rekao sve o sebi.

***

Ja sam napisao da imam neko znanje o Univerzumu, energijama i gravitaciji.

To sam napisao jer je ta materija nemože da se predstavi odvojeno, oko se predstavi
odvojeno misao nije kompletna, nije povezana, time u suštini nije jasna.

Da bi pričao o Gravitaciji i informacijama, treba da napravim uvod gdje idu osnovni
podaci o Univerzumu odnosno Jedinstvenom polju Univerzuma, to je Univezum ili
Kosmos.

Takođe treba da se navedu i opišu energije i sve drugo što ima veze sa izlaganjem.
Nakon toga slijede primjeri koji se procesi dešavaju u okviru Jedinstvenog Polja
Univerzuma, koji mogu da se predstave kao informacije.

Znači ja ću da povadim uzorke informacija iz procesa u okviru Gravitacionog polja,
koje zahvata isti prostor kao i Jedinstveno Polje Univerzuma, U ovom slučaju

Gravitaciono Polje se predstavlja izdvojeno kao zasebna cjelina isključivo radi
razumijevanja materije.

Gravitaciono Polje je u sastavu jedinstvenog Polja Univerzuma kao i sve ostalo,
Sve što čini Jedinstveno Polje Univerzuma je Univerzum ili Kosmos.

Ovdje ću da pomenem samo dvije energije Jedinstvenog polja koje imaju veze sa
izlaganjem o informacijam u Polju Gravitacije.

Takođe ću da pomenem Svjetlosna Bića (Vi ih nazivate Kasiopejci).
Pojašnjenje pojmova koje ja koristim u izlaganju.

Univerzum ili Kosmos, ja nazivam tvorevinu koju je kreirao Bog.

Bog, opšte prihvaćen pojam, ipak po meni to nije dobro jer je samo na ovoj
planeti izmišljeno puno bogova koje nazivaju Bog, ja koristim termin Gospod Bog,
da bi istakao razliku između takozvanjih bogova i Boga Kreatora,
Takođe su prihvatljivi termini Bog Apsolut, Bog Kreator Univerzuma,
Višnji, Svevišnji, Svevišnji je naziv na srpskom jeziku a Višnji je naziv na Sanskritu.

Energije nazivam prema funkciji koju obavljaju, Energija Života, velika globalna
energija koja pokriva cijelo Jedinstveno Polje Univerzuma, a njen zadatak je da se brine
o živim formama u Jedinstvenom Polju Univerzuma, svakako to nije jedini zadatak.

Iz Energije života Gospod Bog je izveo Val Života(Vi ga nazivate Kosmički Val) njegov zadatak je fomira žive oblike kako u okviru materije tako i u okviru energetskih polja.

Val Života je energija koja pokriva cijelo Jedinstveno Polje Univerzuma, jer je u okviru Energije Života, to je najmoćnija energija koja može da oblikuje formu života.

Takođe u tome svemu važnu ulogu igraju Svjetlosna Bića(Vi ih nazivate Kasiopejci)
ja ih nazivam Čuvari Univeruma.

Gospod Bog je za njih kreitrao posebno energetsko polje ili energiju, koja je na
vrhu šestog nivoa svijesti, oni imaju nadzor i nad šestim nivoom svijesti.

Oni se brinu za Univerzum, kao i za razvoj bića na planetarnim sitemima.

Zbog čega ih pominjem, oni mogu da utiču na razvoj živih Bića, konkretan primjer ste Vi.

Gravitacija je Um, pamet Univerzuma, ona je polje u okviru Jedinstvenog Polja
Univerzuma, zahvata cijelo Jedinstveno Polje.

Informacija je smislena forma, koja ima uporište u, nazovimo to, bazi podataka,
Polja Gravitacije.

Možda sam nešto što je bitno preskočio, mogu i kasnije da dam pojašnjenje.

***

Sad ću na konkretnim primjerima da odgovorim na komentare koje sam postavio
u temu, vezano za Gravitaciju i informacije.

Rekao sam da je Gravitacija sve informacije, a ne jedna cijela informacija, i da se to
ne uklapa u ono što ja znam.

Takođe ne sporima da može da se upotrijebi i termin ,,jedna informacija,, no
to isključuje diskusiju o Gravitaciji, ako bi je predstavili kao jednu informaciju,
to bi bila informacija kao zbir svih informacija u polju gravitacije.

Znači ako neko želi da proučava Gravitaciju treba da se bavi izučavanjem informacija
kao zasebnim.

Ja ću sada da navodim primjere izdvojenih informacija, koje su sastavni dio Polja Gravitacije.
Manje više svako zna za termin ,,veliki prasak,, tumače ga kao začetak života u Univerzumu,
to nije informacija jer nema uporište u bazi podataka Polja Gravitacije, evo zbog čega.

Veliki prasak je interakcija, dodir, sudar dviju velikih enegrija Jedinstvenog Polja,
te energije su različitih osobina, ne mogu da se miješaju u jednu, Interakcija tih energija
daje rezultat usporenja jedne od tih energija koja se pretvara u materiju, energija koja je ostala i dalje energija preuzima kontrolu nad novonastalom materijom.

Tako je nastala prva materija u Univerzumu, da napomenem ono što je važno, to je
neživa materija, ona je samo pretvorena energija u materiju, međutim važnu ulogu igra
energija koja je preuzela tu materiju pod svoju kontrolu, to omogućava proces pretvaranja
nežive materije u živu materiju.

Ovo je jedna informacija, ona ima uporište u bazi podataka Polja gravitacije.

Šta je baza podataka Polja Gravitacije, Gospod Bog kad je kreirao Jedinstveno
Polje, u njega je smjestio Polje Gravitacije, u Polje Gravitacije je upisano sve što je
potrebno za postanak i razvoj živih bića kao i energija, tamo su svi podaci o
Geometrijskoj strukturi svih elemenata periodnog sistema u hemiji.

Druga informacija.

Svaki elemenat periodnog sistema ima svoju geometrijsku strukturu, svakako
unutrašnju, ti geometrijski oblici su pohranjeni u bazu podataka Polja Gravitacije,
oni su mjerilo i osnov za formiranje oblika koji zadovoljava neki kriterijum, kao
formiranje osnovne forme za aktiviranje nežive materije i prevođenje u živu materiju.

Treća informacija.

Kad se formira neživa materija tada energije kao Energija Života, a naročito Val Života,
prema matrici koju daje Polje Gravitacije, formiraju geometrijsku strukturu u okviru
nežive materije, one je oblikuju djelovanjem svojih polja, na principu materijalizacije i
dematerijalizacije, znači mogu da dodaju materiju na materiju ili da oduzimaju od
date materije.

Svakako da taj proces traje veoma dugo.

Sve što danas može da se vidi na našoj planeti, što je živa forma, je kreacija Gospoda
Boga, to je kreirano i pohranjeno u bazu podataka Polja Gravitacije.

Ni jedan originalan živi oblik nisu stvorila živa bića bez razlike na kojem nivou se nalaze.

Ukrštanje dvije različite vrste nije stvaranje neke savim nove vrste, oni to ne mogu.

Sve što postoji u Univerzumu stvorio je jedan Um, Gospod Bog.

Zadnju riječ u stvaranju žive materije iz nežive ima Val Života, svakako kao energija,
no tu glavnu ulogu igra Gravitacija, ona upravlja i tom energijom, ona je veoma
inteligentna energija, sadrži programe u energetskoj formi, osnov tih programa je
geometrija oblika.

Gravitacija pamti sve šta se dešava u Jedinstvenom Polju, može da poredi informacije,
određuje validnost informacija,...milijardu trustova, mozgova, pripadnika ljudske vrste
nemaju ni mikron sposobnost koje ima Gravitacija.

Gravitacija pamti događaje, jedan događaj je informacija, gravitacija to pamti u video
formi, to sam imao priliku praktično da se uvjerim.

U jednoj seansi, nazovimo to seansom, tražio sam da se ide na dato mjesto u vrijeme
7050 godina unazad kroz vrijeme od dana kad je seansa napravljena.

Tamo su bile dvije vojske, živi ljudi, oklopi oružeje, vođe tih vojski su vjerovatno
pregovarali jer su bili izdvojeni ispred i nešto pričali.

Ja sam prekinuo taj pregled jer me to nije interesovalo, tražio sam da se ide na drugo mjesto
11540 godina unazad, opet rat, strašan rat, nestaje zemlja pod nogama,...sve to u video formi kao da si tu negdje i posmatraš neku bitku.

To znači da se podaci pohranjuju u video formi u okviru baze podataka Polja Gravitacije.

Ja sam izveo nekoliko različitih informacija, koje su pohranjene u Polje Gravitacije.

Svakako da se takve informacije mogu navoditi beskonačno.
Na bazi ovoga sam izveo da je Gravitacija sve informacije, jer se sve informacije
nalaze u Polju Gravitacije, tako jedino može da funkcioniše Univezum.
 
@Mile20
The problem is that you just come up with a possible flaw in a translation, providing what you think is the correct alternative without much explanation, and in a way more like stating it instead of asking about it. Appreciation of the work of others falls short, and Perseij was rightly protective about that. Often with translation one just has to settle with something that makes sense in the language even if it's different than the original and of course also errors and misunderstandings can occur. You also ignored the suggestion to discuss the issue in the session thread so others can read and answer as well. And you are also very confident about your knowledge or viewpoints and immediately feel humiliated by a wikipedia link about information. Lots of problems before even thinking about gravity/physics/universe and whatnot.
 
[QUOTE = "smrdox, post: 774561, član: 7476"] Dobrodošli, momci.

Ovo je najduži koji sam ikad preveden, vjerujem ... [/ QUOTE]
Hvala Ivane !!!
 
Datum sesije: 1. prosinac 2018.

Laura, Andromeda i Artemis za pločom

Pierre, Joe, Chu, Ark, Possibility of Being, Alana, Gaby, Scottie, Niall, Princess Leia, Pikabu

P: (L) Dakle danas je... Koji je danas datum?

(Artemis) 1. prosinac!

(L) Oh da, tako je! Kako sam mogla zaboraviti? Chu ima rođendan. Upravo smo imali rođendansku zabavu, a ja tu pitam koji je datum. Pa, to je samo dokaz da starim.
(Artemis) Bar imaš ispriku! Kad se to dogodi mladim ljudima, bude, “Oh, retardiran si!”
(L)Preostalo je još samo 30 dana u 2018. godini. Ne mogu vjerovati da je cijela godina proletjela. Tu su uobičajeni sumnjivci. [Pregled prisutnih]

(Artemis) U gostujućim ulogama su Alana i Gaby!

(L) U redu. Halo?

O: Kalineaea od Kasiopeje stoji vam na usluzi!

P: (Artemis) Kal... To je interesantan početak imena.

(Andromeda) Kal-El!

(L) Da, poput Kal-Ela. Sviđa mi se Kal-El. To je Supermanovo ime. Pa, neću postaviti pitanje o značenju imena. Već smo za to ranije raspitivali.
(Artemis) I uvijek bi rekli istu stvar: oh, jer vi želite da si damo imena. Jednom sam ih probala imenovati, ali nisu koristili moje ime. Dakle, to mora nešto značiti. Samo nam ne govore što.
(L) Okej, imamo…

O: Dobro!

P: (Artemis) Vidite! Sviđa im se moje objašnjenje!
(L) U redu, što je sljedeće?

(Pierre) Što je uzrokovalo taj monokromatski potres koji se prošli mjesec dogodio u blizini Madagaskara, a koji je trajao 20 minuta?
O: Kolaps velike komore duboko ispod zemlje. Poput duboke vrtače (sinkhole u engl.izvorniku, op. prev.). I ekstremno velike!!!
P: (Joe) Govorili su da misle da se radi o podmorskoj vulkanskoj erupciji.
(L) Dakle, što ga je uzrokovalo?

O: Kombinacija faktora, uključujući klizanje Zemljine kore i anomalija magnetskog polja. Provjerite grafički prikaz gravitacije u regiji radi naznaka.
P: (L) To mora da se odnosi na ono kuglasto što su napravili, a prikazuje oblik Zemlje u skladu s njenom gravitacijom.
(Pierre) Nagađam da anomalija prikazuje slabu gravitaciju pa bi onda tamo bilo slabije spajajuće sile.
(L) Znači, ne mora imati nikakve veze sa Suncem...
(Andromeda) Podrhtavanje je bilo 18.-og, a tjedan dana kasnije Sunce je zapjevalo.
(L) Sunce je pjevalo.

O: Slabo povezano putem posljedica istih generalnih utjecaja u Sunčevom sustavu u ovom trenutku.
P: (L) A koji su to generalni utjecaji?

O: Eksterni i interni.

P: (L) Pa, to ne pomaže.

(Pierre) Da li je Nemesis eksterni utjecaj?

O: Da.

P: (Pierre) Stanje u kojem se nalazi čovječanstvo je interni?

O: Da.

P: (L) Da li su tokovi kometarne prašine također interni?
O: Da.

P: (L) Znači, radi se u suštini o istom mehanizmu. I Val također može biti eksterni?
O: Da.

P: (L) Znači, jednostavno ista opća boljka utječe na sve.
(Andromeda) Jučer smo imali taj veliki potres, i to je isti uzrok.
(L) Znači, nisu međusobno povezani, no radi se o učincima iste generalne stvari. Sljedeće?
(Joe) Je li svemirska stijena Oumuamua izvanzemaljski svemirski brod ili sonda?
O: Sačekajte još malo i sve će postati jasno.
P: (Joe) Zanimljivo, jer neprestano pričaju o tome. O ubrzavanju i usporavanju su početkom godine izvještavali ti ljudi s Harvarda. Ponovo su o tome počeli pričati. Neprestano se vraćaju na tu temu.
O: Sjetite se da je na svemirsku letjelicu, koja je napuštala vaš Sunčev sustav, utjecao isti učinak iako na većoj udaljenosti?
P: (L) A o kojoj se to svemirskoj letjelici radilo?
(Scottie) Ne sjećam se točno. Voyager ili tako nešto? Sjećam se da sam čitao o tome kako je ubrzavala i usporavala, a nisu znali zašto.
(Ark) Pioneer.

(L) Znači, to se dogodilo našoj sveimrskoj letjelici usprkos njenom programiranju. Pretpostavljam da pokušavate reći da je moguće kako su isti učinci, koji su djelovali na svemirsku letjelicu poslanu sa Zemlje, djelovali također i na tu stijenu. Dakle, ne radi se o dokazu izvanzemaljskog porijekla, nego više o dokazu postojanju nekih vrsta sila u našem Sunčevom sustavu za koje ne znamo ili ih ne razumijemo. Da li nam to pokušavate reći?
O: Da.

P: (Pierre) S bilo kojim objektom – svemirskom letjelicom ili stijenom – će se dogoditi iste anomalije.
(L) Tamo ima stvari o kojima jednostavno ništa ne znamo.
(Joe) I mogle bi biti povezane s njenim oblikom i veličinom. Neobičnog je oblika i veličine. Jako je spljoštena i tanka.
(L) Ali samo zato što je ubrzavala Ili usporavala ne znači da je izvanzemaljska letjelica. Okej, sljedeće?
(Pierre) Kada pričamo o svemiru… Nekolicina astronauta i znastvenika je izvještavala da u svemiru rane ne zarastaju kako spada. Zanima me zašto?
O: Ljudska fiziologija je dizajnirana i podešena za određenu razinu gravitacije i elektromagnetizma, a kemijski elementi, obzirom da su “lijeni”, koriste te faktore za optimalno funkcioniranje. U odsutnosti gravitacije i elektromagnetizma sustavi nisu optimizirani.
P: (Artemis) Hipotetski, da li je ponekad istina da neki ljudi u svojoj domovini mogu najbolje doći do svoje“mane”?
O: Da.
P: (Artemis) Oduuvijek me to zanimalo.

(Pierre) Kako to misliš?

(Artemis) Havajci govore da je njihov dom tamo gdje je njihova mana – njihova snaga, njihova moć. Osjećaju se zdravije i sretnije u svom zavičaju.
(Joe)Moglo bi se raditi o blagim razlikama u gravitaciji.
(Scottie) Ili što ako po genetskom porijeklu potječeš iz određenog kraja, pa odeš u taj kraj i osjećaš se bolje. Ali onda to pripišeš svim tim drugim stvarima, ali zapravo je činjenica da si...
(L) Genetski dizajniran za to mjesto. Razlike u gravitaciji, razlike u atmosferi, elektromagnetizmu...
(Artemis) I nekim ljudima je grozno u novoj zemlji u kojoj žive. Onda odu kući i osjećaju se bolje. Vraška stvar.
(L) Ili ponekad su rođeni negdje, i presele se u novu zemlju i osjećaju bolje. Puno bolje se osjećam nakon što sam se maknula od vrućina Floride.
(Joe) Pa, svi bi! [smijeh]

(Andromeda) Po genetskom porijeklu mi smo Europljani!

(L) Da, uzmite u obzir moje gene. Ja sam...
(Pierre) Irskog porijekla.

(Joe) Ona je prava Engleskinja. Trebala bi imati vrt ruža u Engleskoj.
(L) Okej. Na šta ćemo prijeći?
(Joe) Što je s požarima u Kaliforniji? Neću pitati o DEW.
(Niall) Napravi to radi foruma!
(L) Vezano za požare, da li su se događale kakve neuobičajene anomalije? Ljudi su pričali o tome kako su kuće izgorile, ali ne i drveće, i tako dalje, i tako dalje.
(Joe) Pa, tvrdili su da se radi o oružju usmjerene energije (DEW kratica na engl., op. prev.).
(L) Oružje usmjerene energije... Da li se tako nešto odvijalo?
O: NE. [sricano polagano radi naglaska]

P: (Artemis) Pa, zbilja su željeli to naglasiti!
(Joe) To je jednostavno komentar na mjeru do koje tako puno ljudi pomahnitalo vidi u svemu zavjeru.
(L) Kažem ja vama...

(Andromeda) Požari se jednostavno ponašaju čudno.

(L) Da. Ako si ikad doživio jako veliki požar...
(Joe) Gledajući internetske snimke, ljudi koji nisu bili niti blizu požara su odlučili da je kuća bila ciljana zato što je izgorila, ali drveće nije.
(L) I ne razmišljaju o činjenici da je velik broj kuća, ako ne i većina, sagrađen od suhog drvnog materijala tretiranog pod pritiskom. A drveće je puno vode; istovremeno, suho nisko raslinje gori k’o ludo. No ne i drveće, jer ima duboko korijenje i povlači vodu. Dodatno, vjetar može potjerati požar kroz područje tako brzo da ne može zapaliti otporne objekte. Puno puta sam na Floridi vidjela posljedice požara niskog raslinja.
(Joe) Obzirom na činjenicu da je taj požar gotovo u potpunosti spalio grad koji se zove Paradise (doslovni prijevod s engl. je Raj, op. prev.), da li se nešto izražavalo na razini kolektivne svijesti?
O: Da. Kalifornija više nije “raj” i uskoro će više nalikovati paklu.
P: (L) Pa, ajmo se sada vratiti... Da li je kolaps te podzemne komore nagovještaj ili okidač koji će pokrenuti neku vrstu lančane reakcije događaja na planeti koji će putovati zemaljskom kuglom na isti način na koji valovi putuju okolo zemaljske kugle?
O: Blizu! Može što se nas tiče!
P: (Joe) Ako nešto poput toga kolabira samo od sebe, da se to dogodilo u epikontinentalnom pojasu uz obalu Kalifornije, propala bi u ocean!
(Scottie) Napokon!

O: Da.

P: (Chu) Kada pričamo o toj velikoj “vrtači”, koliko velika je bila?
O: Veličine jezera Superior.

P: (L) Isuse, pa morala je biti velika kad je poslala valove širom planeta i...
(Pierre) Na 20 minuta.

(Scottie) To je VELIKO.

(Andromeda) Osjetili su to u blizini Havaja.

(Pierre) I Novog Zelanda.

(L) Da li je ta komora bila nešto poput prolaza kroz koji je... Hoću reći, vidjela sam snimke tih kako prolaze kroz vulkane... tunela lave ili cijevi. Da li je to bilo nešto poput cijevi lave?
O: Da!

P: (Pierre) Radilo se o komori u nižim slojevima zemljine kore, u zemljinom plaštu, koja je kolabirala?
O: Da.

P: (Pierre) Opa...

(Joe) Da li je posljedično stvorila rupu na dnu oceana?
O: Ne.

P: (L) Zamislite cijev, poput crijeva usisavača, koja je smrskana. I dalje bi imala svoj vrh i dno.
(Joe) Ali to bi bilo na velikoj dubini, pa...
(L) Što ako je kolabiralo ono što je bilo iznad? Kada imaš vrtaču, to je ono što se događa.
(Joe) Ali vjerojatno imaš puno vrtača širom svijeta koje se ne manifestiraju na površini kako se stvari otvaraju.
(L) I onda naposljetku jedan dan... To je jezivo...

(Pierre) Vezano za frekvencije... U prethodnim sesijama, spomenuli smo taj prethistorijski kamen koji je bio savršeno uštiman. Kasiopejci su rekli da se nije radilo o glazbenom instrumentu, nego je služio za liječenje. Rekli su da ne možeš liječiti s jednim tonom, no s prikladnim tonovima i polutonovima. Potrebna ti je prava kombinacija. Pretpostavljam da su prethodne civilizacije posjedovale to znanje. Danas, u našem modernom svijetu, postoje li ostaci muzike ili pjesme koji prenose dio tog znanja?
O: Da.

P: (Pierre) A je li? Koja?

(L) Šta, koja?

(Pierre) Koja pjesma ili vrsta glazbe je najbliža tonovima ili polutonovima koji imaju ta ljekovita svojstva?
O: Gregorijanski napjev.

P: (Pierre) Zato je Itellsya uvijek zdrava. [smijeh]

(Joe) Mislio sam da će reći White Rabbit... [smijeh]

(Chu) Ili Pink Floyd. [smijeh]

(Joe) Je li pucanj koji je ubio J. F. Kennedyja ispalio netko iz odvoda sa strane ceste?
O: Ne.

P: (L) Došao je s mosta i travnatog brežuljka.

O: Da.

P: (Pierre) Koji je trenutno postotak psihopatije među židovima Aškenazima?
O: 53

P: (L) To je više od pola. U redu, još nešto?
(Possibility of Being) Ja imam pitanje vezano za tu ludost oko spolova i mijenjanje spola, a koja uključuje djecu. Da li je to nešto što će brzo proći, poput mode, ili je nešto što će utjecati na svijet kroz nekoliko generacija?
O: Vjerojatnije je da će uzrokovati tragedije i moralno zacjeljivanje.
P: (L) Sljedeće? Umorna sam.

(Chu) Nešto što nismo pitali, a trebali smo? Uobičajeno...
(L) Postoji li nešto što smo trebali pitati, a da nismo? Ako je tako, smatrajte da smo pitali.
(Artemis) Ili ako imate savjet...
(L) Ili ako imate savjet, sretni smo poslušati savjete...
(Scottie) Komplimente...

(Joe) Mudrosti...

O: Svima vama ide dobro u ovom trenutku. Sve vas će ojačati jedinstvo radi borbe s prijetnjama.
P: (L) Dakle, u redu onda, i puno vam zahvaljujemo!
(Artemis) Hvala ti, Jor-Elov sine!
O: Pozdrav.

KRAJ SESIJE

Preveo Ivan Novak
 
Sviđa mi se da si upotrijebio riječ vrtača, zvuči pametnije:lol:. hvala
In shorter: good translation, thank you.
 
Sviđa mi se da si upotrijebio riječ vrtača, zvuči pametnije:lol:. hvala
In shorter: good translation, thank you.

Actually, I'd say that's the only option available in our language ("languages").

Only sensible one, besides saying, you know, "velika rupa u zemlji koja se pojavi niotkuda" :)
 
Back
Top Bottom